Kineska misija na Mjesec
Kineska misija na Mjesec vratila je najmlađe lave
Uzorci stijena koje je kineska misija Chang'e-5 vratila s Mjeseca u decembru bili su zaista mladi.
Naravno, sve je to relativno, ali analiza pokazuje da je bazaltni materijal - učvršćeni ostaci toka lave - star samo dvije milijarde godina.
Uporedite ovo sa uzorcima koje su vratile misije astronauta Apollo. Svi su bili stariji od tri milijarde godina.
Nalazi su objavljeni u časopisu Science .
Kineska robotska misija Chang'e-5 poslana je na lokaciju na lunarnoj obali koja se zove Oceanus Procellarum.
Pažljivo je odabran kako bi se zbrojio znanje stečeno prethodnim uzorcima - posljednje je provela sovjetska sonda 1976. godine.
Xiaochao Che i kolege iz Centra za osjetljive ionske mikroprobe visoke rezolucije (SHRIMP) u Pekingu vodili su analizu datiranja Chang'e-5, ali su radili sa širokim međunarodnim konzorcijem.
Podaci o starosti koje su dali fascinantni su jer dokazuju da se vulkanizam nastavio na Mjesecu dugo nakon što se moglo očekivati da se tako malo tijelo ohladilo i odustalo od aktivnosti.
Teoretičari će sada razmišljati o novim idejama o tome koji je izvor topline mogao održati ponašanje u kasnoj fazi.
Čini se da to nije uzrokovano koncentriranim radioaktivnim raspadom jer uzorci Chang'e-5 ne sadrže puno kemijskih elemenata povezanih s ovim učinkom.
"Jedna od drugih opcija o kojima raspravljamo u radu je da je Mjesec možda mogao ostati duže aktivan zbog svojih orbitalnih interakcija sa Zemljom", spekulirala je dr Katherine Joy, koautorica sa Univerziteta u Manchesteru, UK.
"Možda se Mjesec njihao naprijed -nazad na svojoj orbiti, što je rezultiralo onim što nazivamo zagrijavanjem plime i oseke. Dakle, pomalo poput Mjeseca koji stvara plime i okeane na Zemlji, možda bi gravitacijski učinak Zemlje mogao rastegnuti i saviti Mjesec da generira topljenje trenjem “, rekla je za BBC News.
Jedan zaista važan rezultat studije je način na koji pomaže u kalibraciji tehnike brojanja kratera koja se koristi za datiranje planetarnih površina.
Naučnici pretpostavljaju da što više kratera vide na površini, taj teren mora biti stariji; i također, očito, obrnuto: prisustvo vrlo malo kratera sugerira površinu koja je tek nedavno postavljena ili preuređena.
Ali ova tehnika mora biti usidrena u neke apsolutne datume koji su izvedeni iz izmjerenih uzoraka, a za Mjesec hronologija nije bila dobro ograničena između jedne i tri milijarde godina.
Materijal Chang'e-5 sada pruža preciznu tačku puta usred ovog vremenskog perioda.
Profesor Brad Jolliff sa Univerziteta Washington u St Louisu, SAD, drugi je koautor u konzorciju. Sada se nada da će Kina poslati svoju sljedeću misiju povratka u regiju sa zadnje strane Mjeseca zvanu Aitken Basin South Pole.
Ovo ogromno udubljenje, široko oko 2500 km i duboko do 8 km, stvoreno je spektakularnim udarcem vrlo rano u lunarnoj istoriji.
"Ako Chang'e-6 ode na Južni pol Aitken, to će nam dati starost najstarijeg bazena sa velikim utjecajem na Mjesecu, a to pruža vrlo različit dio kalibracije, u rasponu od četiri do četiri i više -Prije pola milijarde godina. Ne znamo koliki je tada bio tok velikih udara, a uzorak iz regije Južnog pola Aiken Basin ima potencijal da odgovori na pitanje. "
Chang'e-5 označio je početak zapanjujućih nekoliko mjeseci za kineski nacionalni svemirski program.
U roku od šest mjeseci nakon povratka Mjesečeve sonde kući sa uzorcima stijena 16. decembra, druga svemirska letjelica uspješno je ušla u orbitu oko Marsa kako bi postavila rover na svoju površinu; i kineski astronauti započeli su okupaciju nove svemirske stanice na Zemlji.
Comments
Post a Comment